• Opis
  • Ekonomiści
  • Bieżący panel
  • Panele

Ekonomiści

Dr Marek Dietl

Prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i doradca ekonomiczny Prezydenta RP. Spędził prawie 20 lat w branży doradczej i venture capital. Zdobywał doświadczenie jako członek zarządu w ponad 25 organizacjach.
Marek Dietl często podejmuje działania społeczne i akademickie. Pełnił funkcję mediatora w sądzie arbitrażowym Komisji Nadzoru Finansowego i doradcy Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jest także adiunktem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Paweł Dobrowolski

główny ekonomista, Polski Fundusz Rozwoju

W latach 1989-91 pracował z prof. Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym. Prowadził ponad 50 transakcji kupna i sprzedaży spółek, z czego ok. 20 doszło do skutku na łączną sumę ok. 1 miliarda Euro. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego wysłuchania publicznego oraz liberalizacji upadłości konsumenckiej. W latach 2011-13 prezes FOR. Obecnie główny ekonomista PFR. Strażak w OSP.

Paweł Doligalski

wykładowca Uniwersytet w Bristolu

Makroekonomista badający redystrybucję dochodów. Absolwent SGH, odbył pobyt badawczy na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii i obronił doktorat w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Obecnie wykłada Finanse Publiczne na Uniwersytecie w Bristolu. W swoich badaniach zajmuje się między innymi redystrybucją dochodów w gospodarkach z szarą strefą oraz dualnym rynkiem pracy.

Sławomir Dudek

Dr nauk ekonomicznych, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju

Ekspert ds. finansów publicznych. Członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Od 2003 r. dr Dudek jest związany z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. W działalności naukowej koncentruje się na finansach publicznych, wahaniach cyklicznych w gospodarce, prognozach gospodarczych, systemie podatkowym i badaniach nastrojów gospodarstw domowych. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji i referatów.

W latach 1996-2019 Sławomir Dudek był pracownikiem Ministerstwa Finansów, gdzie m.in. kierował Wydziałem Symulacji i Prognoz Makroekonomicznych (2001-2008), a następnie zajmował stanowiska zastępcy dyrektora (2008-2012) i dyrektora Departamentu Polityki Makroekonomicznej (2012-2019). W resorcie zajmował się m.in. analizami i prognozami makroekonomicznymi oraz fiskalnymi i budżetowymi, a także analizą ekonomiczno-finansową najważniejszych reform i zmian w zakresie polityki społeczno-gospodarczej. W latach 2012-2019 przewodniczył polskiej delegacji na posiedzenia Economic Policy Committee przy OECD.

Andrzej Halesiak

Ekonomista, członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich oraz Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego.

Absolwent stosunków międzynarodowych i Executive MBA. Doświadczenie zawodowe zdobywał w różnych miejscach, począwszy od administracji publicznej, poprzez usługi doradcze po sektor finansowy. Obecnie jest konsultantem w Banku Światowym.
Autor i współautor licznych raportów nt. zagadnień makroekonomicznych, branżowych, rynku finansowego oraz polityki gospodarczej. Własnymi przemyśleniami dzieli się w formie felietonów na łamach Parkietu oraz swojego bloga. W analizach stara się łączyć zagadnienia z poziomu „mikro” (ludzkiej psychiki/zachowań), „makro” (całej gospodarki) i „mega”(globalnych trendów). Miłośnik tradycyjnych, papierowych książek.

Monika Köppl-Turyna

dr hab nauk ekonomicznych

Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu w Wiedniu. Habilitacja na Uniwersytecie Johannesa Keplera w Linzu. Dyrektor instytutu badawczego Eco Austria w Wiedniu, wykładowca Wiedeńskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Specjalizuje się w ekonomii politycznej, ekonomii sektora publicznego oraz rynku pracy. Na 12 miejscu na liście najbardziej wpływowych ekonomistów w Austrii w 2020 roku.

Strona internetowa: https://sites.google.com/site/monikaturyna/home
Twitter: @monikaturyna

Jarosław Kantorowicz

Adiunkt na Uniwersytecie w Lejdzie

Adiunkt na wydziale Bezpieczeństwa i Spraw Globalnych oraz w Departamencie Ekonomii na Uniwersytecie w Lejdzie. Tytuł naukowy uzyskał w ramach Europejskiego Doktoratu z Ekonomicznej Analizy Prawa, podczas którego był stypendystą Erasmus Mundus. Realizował projekty badawcze dla Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Komisji Europejskiej. W przeszłości związany z Fundacją FOR. Ma szerokie zainteresowania badawcze, które mogą być sprowadzone do wspólnego mianownika "ekonomia instytucjonalna i polityczna".

Stefan Kawalec

prezes Capital Strategy, b. wiceminister finansów

Ekonomista, ukończył matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Były wiceminister finansów, współtwórca „planu Balcerowicza”. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej i „Solidarności”, internowany stanie wojennym. Obecnie prezes firmy doradztwa strategicznego Capital Strategy. Współautor (wspólnie z Ernestem Pytlarczykiem i Kamilem Kamińskim) książki „The Economic Consequences of the Euro: The Safest Escape Plan”, Routledge, London and New York (ukaże się w grudniu 2019).

Marcin Kędzierski

Doktor ekonomii, adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W latach 2015-2018 był dyrektorem programowym Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W latach 2009−2012 członek Zarządu ds. finansowych, a w okresie 2012−2015 prezes Klubu Jagiellońskiego. Pomysłodawca i redaktor naczelny portalu Visegrad Plus. Specjalizuje się w analizie polityk publicznych ze szczególnym uwzględnieniem polityki edukacyjnej, oraz w polityce zagranicznej w obszarze Europy Środkowej i Wschodniej

Piotr Koryś

Historyk gospodarki i ekonomista.

Piotr Koryś, doktor nauk ekonomicznych. Pracownik naukowy na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Historyk gospodarki i ekonomista. Zajmuje się badaniem historii polskich modernizacji, a także badaniem korupcji i zjawisk pokrewnych. Publikował m.in. w Historical Methods, Transicie, Ekonomiście, Rocznikach Dziejów Społecznych i Gospodarczych. W roku 2018 wydał Poland From Partitions to EU Accession. A Modern Economic History, 1772–2004.

Poprzednia strona

  • Strona 1
  • 2
  • Strona 3
  • Strona 4
  • Strona 5

Następna strona

Panel Ekonomistów Polskich 2019

Procedury panelu