pytania na PEP #26- w trybie luźniej dyskusji

Tutaj wrzucamy pomysły na pytania
Pawel Dobrowolski
Posty: 244
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:13

pytania na PEP #26- w trybie luźniej dyskusji

Post autor: Pawel Dobrowolski »

Państwa półperyferyjne jak Polska powinny mieć istotnie dłuższą zapadalność długu publicznego niż państwa gospodarczego jądra świata.

Państwa półperyferyjne jak Polska przewidując zacieśnianie policy mix w państwach gospodarczego jądra świata powinny wyprzedzająco zacieśniać swój policy mix.



Czterodniowy dzień pracy zwiększy dobrostan ogółu Polaków.



W 2023 w Polsce będzie stagflacja.

W 2023 w UE będzie stagflacja.

Wojtek Paczos
Posty: 35
Rejestracja: 05 gru 2020, 19:31

Re: pytania na PEP #26- w trybie luźniej dyskusji

Post autor: Wojtek Paczos »

Ad 1
- Nie jestem przekonany do dychotomii pół-peryferia i jądro.
- Jeśli chodzi o term composition, to jest sporo teorii na ten temat. CIekawiej byłoby cofnąć się o krok - nie pytać o relatywne wobec innych państw tylko zapytać po prostu o optymalne term composition długu dla PL gospodarki. Ewentualnie czy powinno jakoś zależeć od cyklu. Nie wiem jak sformułować

Ad 2
Będziemy mieli problem z zacieśnianiem policy-mix, bo jak nazwać obecną sytuację zacieśniania pol.pien i luzowania pol.fisk?

Ad 3
Zróbmy cały set o tym: zapytajmy jak wprowadzenie 4-dniowego wpłynie na potencjał wzrostowy i na nierówności na przykład? Proponowałbym tezę, że spowolni wzrost i zmneijszy nierówności

Ad 4.
Musielibyśmy zdefiniować stagflację, np. inflacja ponad cel + wzrost poniżej zera przez co najmniej kwartał.
Ale wokół tego już się kręciliśmy. Mój głos idzie na 4-dniowy dzień pracy.

Pawel Dobrowolski
Posty: 244
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:13

Re: pytania na PEP #26- w trybie luźniej dyskusji

Post autor: Pawel Dobrowolski »

Za kazdym razem, gdy powaznie rosnie cena pieniadza/rosnie ryzyko -- to pieniedze z peryferiow uciekaja do jadra swiatowej gospodarki. Nie trzeba wielkich teorii zwykla empiryczna obserwacja -- Fed podnosi stopy wystarczajaco wysoko kasa z 2 i 3 swiata plynie do 1ego swiata....

Rafal Trzeciakowski
Posty: 35
Rejestracja: 14 wrz 2020, 16:02

Re: pytania na PEP #26- w trybie luźniej dyskusji

Post autor: Rafal Trzeciakowski »

Ja też bym z tego szedł w czterodniowy dzień pracy, chociaż nie wiem czy od razu na dwa pytania.

Zastanawiałem się jeszcze, czy nie zapytać o fiskalną teorię inflacji - czy polityka pieniężna wystarczy w do trwałego ograniczenia inflacji w USA - ale może zbyt niszowe?

Pawel Dobrowolski
Posty: 244
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:13

Re: pytania na PEP #26- w trybie luźniej dyskusji

Post autor: Pawel Dobrowolski »

Sama polityka pieniezna nie wystraczy :-)

I jeszcze takie pytanie by sprawdzic na ile powazny problem robi sie nam z nierownowagami gospodarczymi:

Wśród gospodarek Europy Centralnej w najbliższych 3 latach może mieć miejsce balance-of-payments crisis.

ODPOWIEDZ