Pierwsza lista

Tutaj wrzucamy pomysły na pytania
Wojtek Paczos
Posty: 35
Rejestracja: 05 gru 2020, 19:31

Re: Pierwsza lista

Post autor: Wojtek Paczos »

Czesc,
pytania ciekawe, tylko dla mnie to sa bardziej pytania o bardzo specyficzny evidence, ktorego akurat nie kazdy musi miec pod reka. Co do zasady jawnosc jak najbardziej, ale nie zawsze inie wszedzie. Na przyklad bank secrecy to jeden z warunkow istnienia posrednictwa finansowego, ktory pozwala zmniejszyc negatywna selekcje - omawiam to ze studentami na bankowosci https://www.aeaweb.org/articles?id=10.1257/aer.20140782
W przypadku pytan 2 i 3 nie znam zadnych badan, wiec musialbym odpowiedziec "nie wiem". Pytanie pierwsze brzmi jak wezwanie do krytyki tych artystow co sie wpychali w kolejke. Ja jestem bardzo krytyczny, ale nie mam pewnosci czy PE to wlasciwe forum na taka dyskusje i czy jawna lista nazwisk to wlasciwy sposob unikania takich sytuacji.

Podobnie jak Ignacy wstrzymuje sie od glosu.

Moje propozycje powyzej (podatki i AI).
Propozycja pierwsza Igancego - na tak. Na drugie pytanie jest w mojej ocenie zly timing - list ekonomistow byl przeciw beztroskiemu zamykaniu, ale nie koniecznie za otwieraniem, szczegolnie w przypadku mutant ninja virus.

Pawel Dobrowolski
Posty: 244
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:13

Re: Pierwsza lista

Post autor: Pawel Dobrowolski »

1. jawnosc to sposob na zapewnienie rozliczalnosci wladzy

ekonomisci pisza o dobrych instytucjach na bardzo ogolnym poziomie

np o rozliczalnosci wladzy -- rzadko pisza jak te dobre instytucje stworzyc

jawnosc nie wplynie na PKB w prespektywie kwartalu lub roku -- ale przesadzi o tym czy dogonimy bogatszych zy też ne dogonimy


2. Jesli zwiazek między jawnościa i rozwojem nie jest powszechnie jasny -- to może trzeba pytania przeformułować --albo dać jakiś wstęp.

Pomysle czy jestemw stanie przeformulowac albo dac w miarę nutralny wstęp.

3. Pytania o eksport i covid fajne!

Zbierzmy wiecej w jedny i drugim temacie i dajmy w klejnych miesiącach.

Chyba ze nie wyjdzie z pytaniamy o jawnoścu to damy jedno pytanie np o eksporcie -- by mieć content na styczen.

ODPOWIEDZ