• Opis
  • Respondenci
  • Aktualne badanie
  • Archiwum

Respondenci

Marcin Kędzierski

Doktor ekonomii, adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W latach 2015-2018 był dyrektorem programowym Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W latach 2009−2012 członek Zarządu ds. finansowych, a w okresie 2012−2015 prezes Klubu Jagiellońskiego. Pomysłodawca i redaktor naczelny portalu Visegrad Plus. Specjalizuje się w analizie polityk publicznych ze szczególnym uwzględnieniem polityki edukacyjnej, oraz w polityce zagranicznej w obszarze Europy Środkowej i Wschodniej

Kamila Kloc

Komisja Europejska, naczelnik wydziału regulacji telekomunikacji w Dyrekcji Generalnej d/s Łączności

Ekonomistka specjalizująca się w ekonomii konkurencji i regulacji. W 2004 roku obroniła (pod kierunkiem prof.dr.hab. Janusza Beksiaka) doktorat w Szkole Głównej Handlowej (SGH) na temat: Roli polityki antymonopolowej w sektorze użyteczności publicznej na przykładzie telekomunikacji.

W latach 2002-2012 pracowała w Katedrze Ekonomii I na SGH. W latach 2002-2004 pracowała w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIKu) w Departamencie ekonomicznym. Pod koniec 2004 roku zaczęła pracę w Komisji Europejskiej (KE), gdzie do 2009 roku pracowała w Dyrekcji Generalnej d/s Konkurencji zajmując się kontrolą koncentracji i antytrustem. Następnie w latach 2010-2012 pracowała w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE) zajmując się współpracą europejską w tym Polską Prezydencją w UE.

W 2012 wróciła do KE i w latach 2012-2014 pracowała w Dyrekcji Generalnej d/s Energii zajmując się regulacją sektora gazowego. W latach 2014-2019 była Wiceszefową Gabinetu Wiceprzewodniczącego KE Andrusa Ansipa odpowiedzialnego za Jednolity Rynek Cyfrowy. Od 2019 jest naczelnikiem wydziału regulacji telekomunikacji w Dyrekcji Generalnej d/s Łączności.

Stypendystka Fundacji Fulbrighta w latach 1999-2000 ma Uniwersytecie Kalifornia w Berkeley i stypendystka Programu Chevening w latach 1998-1999 na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Piotr Koryś

Historyk gospodarki i ekonomista.

Piotr Koryś, doktor nauk ekonomicznych. Pracownik naukowy na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Historyk gospodarki i ekonomista. Zajmuje się badaniem historii polskich modernizacji, a także badaniem korupcji i zjawisk pokrewnych. Publikował m.in. w Historical Methods, Transicie, Ekonomiście, Rocznikach Dziejów Społecznych i Gospodarczych. W roku 2018 wydał Poland From Partitions to EU Accession. A Modern Economic History, 1772–2004.

Zuzanna Kosowska-Stamirowska

CEO, NavAlgo

Naukowo interesuje się systemami złożonymi oraz zjawiskami emergencji, szczególnie w sieciach ekonomicznych i społecznych. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Paris 1 Panthéon-Sorbonne, absolwentka École Polytechnique, Sciences Po Paris i ENSAE, pracowała w Paryskim Instytucie Systemów Złożonych oraz w CNRS. Specjalizuje się w predykcji handlu morskiego, a jej badania były opublikowane przez Amerykańską Akademię Nauk. Obecnie CEO NavAlgo – startupu, który oferuje rozwiązania AI dla logistyki.

Łukasz Kozłowski

główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i ekspert Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2016-2017. Wieloletni uczestnik prac Rady Dialogu Społecznego. Pełnił funkcję zastępcy członka rady zarządzającej Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (EUROFOUND) oraz zastępcy członka Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Stypendysta m.in. w ramach programu naukowych stypendiów doktoranckich Fundacji Narodowego Banku Polskiego. Absolwent Jesiennej Szkoły Leszka Balcerowicza oraz Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Autor i współautor publikacji naukowych, raportów oraz ekspertyz m.in. z zakresu ubezpieczeń społecznych i rynku kapitałowego.

Zofia Łapniewska

ekonomistka i feministka

Adiunktka w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2012–2016 przebywała za granicą jako podoktorska badaczka m.in. na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie i London School of Economics and Political Science. Jej artykuły były publikowane w takich pismach jak Feminist Economics, Review of Radical Political Economics, Energy Research & Social Science i Journal of Co-operative Organization and Management. Jej zainteresowania naukowe dotyczą partycypacji, budżetowania pod kątem płci, jakości życia, kooperatyw i dóbr wspólnych. Obecnie pracuje nad książką dotyczącą przyszłości pracy w dobie Gospodarki 4.0 z perspektywy intersekcjonalnej.

Aleksander Łaszek

Doktor nauk ekonomicznych

Doktor nauk ekonomicznych, członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich. absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Główny ekonomista i Wiceprezes Zarządu FOR. W swoich pracach koncentruje się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z długookresowym wzrostem gospodarczym i zmianami strukturalnymi. Od lat związany z FOR, autor licznych analiz dla FOR, a także licznych projektów edukacyjnych, takich jak rachunek od państwa czy szacunki długu ukrytego (zobowiązań emerytalnych państwa). Ponadto autor i współautor tekstów i analiz m.in. dla Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Lisbon Council, Institute for Research in Economics and Fiscal Issues (IREF), Banku Światowego.

Iga Magda

doktor hab. nauk ekonomicznych

Profesor SGH i wiceprezeska Instytutu Badań Strukturalnych. Członkini sieci IZA Research Fellows. W latach 2005 – 2009 pracowała w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, gdzie zajmowała się analizą rynku pracy. Interesuje ją ekonomia pracy, tematyka nierówności płacowych, nierówności płci, polityka rodzinna i ewaluacja polityki rynku pracy. Autorka licznych publikacji w tych obszarach.

Tomasz Makarewicz

Juniorprofessur na Uniwersytecie w Bielefeld

Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim i Centralnym Uniwersytecie Europejskim w Budapeszcie. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Tinbergena na Uniwersytecie Amsterdamskim. Obecnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie w Bambergu, oraz jako wizytujący profesor w Halle. Publikował się między i innymi w the Economic Journal i Journal of European Economic Association. Interesuje się interakcjami rynków finansowych i makroekonomii, wpływem polityki monetarnej na stabilność makroekonomiczną i finansową, oraz bańkami spekulacyjnymi.

Ignacy Morawski

założyciel i szef SpotData, dyrektor działu raportów i analiz

Ignacy Morawski jest pomysłodawcą projektu i szefem zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez "Financial Times". Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Poprzednia strona

  • Strona 1
  • Strona 2
  • 3
  • Strona 4
  • Strona 5

Następna strona

Panel Ekonomistów Polskich 2019

Procedury panelu